Tetování spojuje vnitřní a vnější krásu člověka v jeho individualitě, bolest i potěšení. Je to umělecké dílo, které ztvárňuje charakter tetovaného, jeho světlé i stinné stránky, víru i strach a provází ho celý život a zůstává s ním i po smrti.

14324283_10207506617927524_3303495418207913284_o

Jeho kořeny sahají až do pravěku, kdy bylo součástí různých náboženských obřadů nebo vyobrazením zvířat pomocí křivek popisovalo životní styl lovců a válečníků. Ve starověku spíše sloužilo jako stigma otroků či vojáků a s příchodem křesťanství bylo zakázáno. Znovuobjeveno bylo okolo roku 1770 kapitánem Jamesem Cookem, který během plavby po jižním Pacifiku spatřil maorského náčelníka s typickými ornamenty na tváři, dodnes známé jako tetování Moko, které vyjadřuje úctu k předkům a tradicím.

V posledních desetiletích profesionální tatéři povznesli svoji profesi na příčku seriózního a všeobecně uznávaného umění. Zejména v Severní Americe a Evropě se rozšířila tetovací studia, která si talentem a precizností svých umělců vybudovala renomé.

Předsudky? Promiň, neslyším, odcházím…

14322318_10207506847253257_3775234113023686287_n

Zatímco USA a Evropa jsou otevřené toleranci, například v Japonsku je v mnoha veřejných institucích (posilovny, bazény atp.) přísný zákaz vstupu tetovaným. Ale i v „Západním světě“ přetrvávají předsudky o tetovaných lidech, a to i u generace v relativně mladém věku. Než se u nás tetování stalo „módou“ a jejich provedení nebylo dostupné, bylo ozdobou vězňů a prostitutek. A přestože vás téměř na každé ulici láká tetovací salon, pohled většiny lidí se nijak výrazně nezměnil, hlavně v menších městech. A nejsmutnější je, když potomek takto zaslepeného člověka přijde domů s kérkou. Jakoby původní rodinné vazby a rodičovská láska neexistovaly, jako by se vše, co doposud ten mladý člověk dokázal, nestalo a to, jaký je, není důležité. Důležité přece je to, co si pomyslí ostatní. „Co řeknou sousedi, co řeknou ve škole – že jsi feťák!“ „Nikde tě nezaměstnají – na pohovor s dlouhými rukávy? Budou si myslet, že máš rozpíchané žíly!“

10556467_685559181536754_411358528875297669_nJá hrdě vlastním tři tetování, dvě na rukách a jedno na stehně pravé nohy. Pracuji v odvětví cestovního ruchu, v příjemném prostředí kanceláře, kde téměř denně jsem ve styku s klienty. Důležité je přece to, jak je zaměstnanec schopný. A pokud mě v minulosti na jiných pohovorech odmítli kvůli tetování, jejich problém, nestojím o pracoviště, kde diktují člověku, jak má vypadat, bazírují na zbytečnostech a dusí člověka, aniž by ho nechali uplatnit jeho potenciál. Pokud někdo nemá vyloženě nějaké extremistické či brutálně násilnické motivy a podle takových názorů vede životní styl, tak je přece úplně jedno, jaké má tetování a kde. Ano, podle motivů tetování si můžeme udělat představu, jaký člověk se pod kůží skrývá, ať už podle citátů nebo zvířat symbolizující rysy osobnosti či jeho démony, ale rozhodně z toho nepoznáme, jestli bere drogy. Pokud to ovšem nemá vytetované a dneska si lidé dávají vytetovat opravdu cokoliv :-)

 

Jaký motiv?

danny-neck-tattooTímto se dostávám k zamyšlení i nad tím, jak je tetování v posledních letech populární a stále více se stává módním doplňkem nebo znakem „že na to mám“ a zkrátka je to dobrý byznys. Že náctiletá generace chce tetování jen pro to, že ho má ten druhý nebo ta zpěvačka, co vystupuje skoro nahá a vlastně ani moc zpívat neumí. Neříkám, že jsem ve třinácti nechtěla plameny na předloktí, protože na Chesterovi z Linkin Park to vypadá mazácky, ale jak člověk zraje a nachází sám sebe a své místo v životě, vytváří si vlastní motiv, který ho charakterizuje nebo symbolizuje určitou etapu jeho života. Výběr motivu není snadný a měl by být dobře promyšlený. A pokud si dáváme vytetovat člověka, na kterém nám záleží, měl by opravdu stát za to, protože se nám dotyčný doslova vryje pod kůži. A i když nás občas vytáčí tak, že nevíme, jestli si dřív uříznout tetování nebo jemu hlavu, napořád je to připomínka, že je tu někdo, kdo na nás myslí a můžeme se na něj spolehnout.

cbatTalinda & Chester Bennington

 

Jak tetování probíhá?

tyler-tattooMotiv již mám, jsem objednaná v tetovacím studiu a přijde hodina „H“. Tatér přenese můj návrh na fólii, kterou obtiskne na předem vydesinfikované místo. Po schválení a případných úpravách se dává do práce. V jednorázových latexových rukavicích, přede mnou otvírá barvy a jehly ze sterilních obalů, aby zamezil přenosu žloutenky a viru HIV. Pomocí tetovacího strojku, v němž je instalovaná jehla a elektromagnet, který ji rozkmitává, vpichuje pod kůži barvivo. V průběhu jehlu namáčí do barvy, která je zpravidla aplikována až 5 mm hluboko. Profesionálové používají barviva v souladu s Evropskými předpisy a s patřičnými atesty, jejichž splnění zajistí minimální riziko alergických reakcí. Tatér během tetování stírá zbytky barvy, které se nedostaly pod kůži. Až je dílo hotové, místo omyje antibakteriálním mýdlem, opláchne, osuší, potře vazelínou a přikryje fólií. Tu je třeba zdělat za zhruba dvě hodiny, otřít od vazelíny a trošky krve a znovu namazat Bepanthenem nebo jakýmkoliv krémem s vitamínem E. Vitamin E udržuje barvy syté a podporuje obnovu pokožky. A taky je to velmi příjemné :) Mazat minimálně třikrát denně. Mně osobně první dva dny očištěné místo pálilo, ale po namazání přišla příjemné úleva. Možná i od toho neustálého pozorování a hrdosti :-D Do týdne se vytvoří strup, který by se měl sám přirozeně sloupat, takže mu nijak nepomáhejte, mohli byste poškodit tetování! Aspoň na dva týdny se vyhýbejte bazénům a vanám a tak čtyři týdny slunci a soláriu.

Dobré je nechat se tetovat z jara, na podzim a v zimě, v létě hrozí infekce. Tetování je vyloučeno v těhotenství, u osob dlouhodobě užívajících léky na ředění krve a také u osob trpících silným diabetem, lupenkou, hemofilií a epilepsií. Není vhodné v den tetování i před konzumovat alkohol či kávu, které podporují krvácivost.

Pozor!

Tetování je vysoce návykové! Člověk, který si jednou „šlehne“, z 99,9999% nezůstane u jednoho jediného!

14368754_10207506597407011_2542000199469981264_n Tetování je čistě individuální záležitost. Většinou zhmotňuje myšlenky tetovaného, jeho víru, lásku, ale i strach, je jeho hnacím motorem v životě ať už motivačním citátem nebo připomínkou blízkých. Symbolizuje svobodu jeho sebevyjádření. Je odrazem jeho životního příběhu a jeho jedinečné role v něm. Tak proč by toho měl litovat?

Nepředpokládám, že po přečtení tohoto článku poběžíte do prvního tetovacího studia a věřím, že spousta lidí nedočetla do konce. Pořád tu budou lidé, kteří nejdřív pozdraví moji nohu a až pak se mi podívají do očí. Vždy se najdou jednotlivci, kteří mě ráno ve školce pozdraví, než v uhlazeném kostýmku půjdu do práce, a odpoledne na hřišti budou dělat, že tu holku v roztrhaných kraťasech nevidí. Jistě se zase najde nějaká paní prodavačka, která za mnou bude chodit, abych něco neukradla. Ale to už není můj problém.

Neříkám, abyste se dali tetovat, říkám, že pokud se chcete nechat tetovat a jste pevně přesvědčení o motivu, jen vás ostatní odrazují, jděte do toho. Nežijte ustavičným zavděčováním se druhým (protože takovým lidem se nezavděčíte, ani kdybyste se rozčtvrtili, a není chyba ve vás, nýbrž v jejich hlavě, jsou nespokojení sami se sebou :) ). Člověk je tu na krátké návštěvě a měl by svůj čas prožít šťastně a splnit si své sny. A ti, kteří vás mají opravdu rádi a ne proto, jak vypadáte, ale proto jací jste (a přesto, jací jste :-) ) a i když možná zrovna tetování nefandí, časem si zvyknou ;-)

johnny-depp-tattoos

Slavní potetovaní

Angelina Jolie                                                                                     David Backham

"In The Land Of Blood And Honey" Los Angeles Premiere - Arrivalsangelina1      david

Eminem                                                                                     Dwayne The Rock Johnson 

em1                       dwayne-johnson-the-rock-tattoo

Rihanna                                                                          Anthony Kiedis – Red Hot Chili Peppers

rihanna2rihanna1anthony1

Chester Bennington – Linkin Park                                                        Kat Von D, tatérka

cb4   cb2kat-von-d

Megan Fox

megan3 megan2 megan1

Johnny Depp

johnny-depp-tattoos johnny-depp-photo

Pink                                                                         Matt Shadows – Avenged Sevenfold

pink       matt1matt2