ice bucket challengeNikdo neví, kdo první popadl kbelík s ledem, ale každý, kdo alespoň trochu působí na sociálních sítích, zaznamenal tento fenomén. Doslova jako ledová tříšť, letí ALS  Ice Bucket Challenge napříč Amerikou, bere s sebou sportovce, umělce, politiky, herce a herečky, zpěváky a zpěvačky, řítí se na další kontinenty a bourá sociální sítě.

Pravidla jsou jasná: jedna z politých celebrit vyzve druhou, která musí do 24 hodin

výzvu přijmout. Přijme-li, musí si na hlavu obrátit kýbl s ledem (ti méně odvážní kbelík se studenou vodou). Svoji radost z mrazivého zážitku zaznamenat na video a vyzvat dalšího šťastlivce, aby udělal totéž.

Nehledě na dětskou radost a vášeň, se kterou se dotyční polívají a hlavně polívají druhé, nenechte se zmást, kostky s ledem nejsou to, oč tu běží. Ten, kdo přijímá výzvu, se rovněž zavazuje k podpoře a finančnímu příspěvku Asociaci ALS, tedy organizaci, která pomáhá pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou.

Asociace ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis Association) je americká nezisková organizace, která se zabývá národními i mezinárodními výzkumy, vzděláváním veřejnosti, a ve spolupráci se zdravotnickými středisky poskytuje péči, podporu a co nejvyšší možnou kvalitu života pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou a jejich rodinám.

Amyotrofická laterální skleróza je progresivní, nevyléčitelné onemocnění mozku, při kterém dochází ke ztrátě buněk centrální nervové soustavy, které ovládají vůlí ovladatelné svalové pohyby. Postupem nemoci dochází k svalové slabosti až atrofii a mozek není nakonec schopen ovládat většinu svalů, proto pacient zůstává trvale paralyzován. Průměrná délka života s touto chorobou se uvádí 2-5 let, přičemž neexistuje žádný lék; dostupné léky se zaměřují na zmírnění a prevenci komplikací nemoci.

ALS Ice Bucket Challenge odstartovala 29. července a k dnešnímu dni Asociace obdržela více než 62,5 milionů dolarů a registrovalo se 70 000 nových dárců jen díky této „ledově kbelíkové výzvě“. Pro přední vedení Asociace je obrovským překvapením, s jakou účastí, soucitem a štědrostí se setkávají, a to vše s pořádnou dávkou humoru, až z něj zamrazí.

Velmi kreativně pojal výzvu Bill Gates, vyzván tvůrcem Facebooku Markem Zuckerbergem. Mezi další osobnosti, které výzvu přijaly, patří například zpěvák Justin Timberlake, režisér Steven Spielberg, zpěvačka Gwen Stefani, herec Tom Cruise, nebo frontmani kapely Linkin ParkMike Shinoda a Chester Bennington, kteří se nechali polít před zraky fanoušků a věnovali jim tak nezapomenutelnou show. A Chester obzvlášť, protože do polévání zapojil své nejmladší děti.

Nejsem typ člověka, který se nechává strhnout mediálními výstřelky celebrit, ale musím přisvědčit, že ALS Ice Bucket Challenge je fenomén, který má smysl a při němž slavní využívají svého vlivu pro opravdu smysluplnou věc. Kromě tisíců dolarů, které na fond ALS Association denně přibývají i od ne-slavných dárců, pomáhají šířit informace o amyotrofické laterální skleróze. Jistě že drtivá většina lidí jen sleduje videa s promáčenými hvězdami, ale věřím, že nezanedbatelná část těch zvídavějších si „vygooglí“ pravou podstatu ledově kbelíkové výzvy a o chorobě, proti které se touto akcí bojuje, si přečtou víc. Dotknout se může kohokoli z nás.

Iniciativy zahraničních hvězd jsou nejen zábavné, kreativní, ale hlavně velmi inspirativní. Ti, kteří se do výzvy zapojili (nebo alespoň doufám, že většina z nich), si skutečně uvědomují zodpovědnost statutu veřejně známá osobnost a využívají svého vlivu směrem, který má smysl a s pořádnou dávkou důvtipu k tomu. Dárcem se může stát každý. Možná i my budeme „světoví“ a dočkáme se něčeho podobného i od našich hvězd :) Příležitostí ke vzdělávání veřejnosti je nespočet.

Zdroj: http://www.alsa.org/

 

Zde jsem vybrala výzvy, které stojí za zhlédnutí:

Chester Bennington (Linkin Park)

Gwen Stefani

Tom Cruise a Chris McQuarrie

Bill Gates